Połączenia silniejsze i słabsze
1

lipca

Połączenia silniejsze i słabsze

Typowe zadania związane z klejeniem w warunkach biurowych zazwyczaj nie są specjalnie wymagające. Konieczne jest jednak łączenie elementów papierowych czy kartonowych w taki sposób, by ich nie uszkodzić.

W niektórych przypadkach coś musi być połączone tylko na chwilę lub po niedługim czasie będzie rozłączane. Wtedy używa się specjalnych klejów niepermanentnych, na przykład Pritt Compact Non-Permanent.

Remount firmy 3M to produkt właśnie takiego typu, ale jego specyficznym zastosowaniem jest łączenie większych powierzchni. Z kolei specjalne żelki klejowe i kleje w taśmach to rzeczy rzadko spotykane w biurach, chociaż dające się zastosować także tam. Permanentne kleje wykorzystywane w biurach dzieli się zazwyczaj w zależności od tego, w jaki sposób są przechowywane i aplikowane.

Pierwszą z takich propozycji są kleje w tubie, opcja najstarsza i rzadko już dzisiaj spotykana, ale cały czas preferowana przez niektóre osoby ze względu na łatwość przechowywania. Znacznie bardziej popularne są kleje w sztyfcie, które pozwalają na nanoszenie równomiernej warstwy kleju. Są one z nami już od 1969 roku, kiedy zaproponowała je po raz pierwszy firma Henkel.

Dostępne są w różnych rozmiarach tuby, co pozwala je dostosowywać do różnych zastosowań. Tego typu kleje są zazwyczaj białe po wyschnięciu, ale w momencie nakładania obecny jest w nich barwnik pozwalający ocenić, jaka część powierzchni została pokryta klejem. Ciekawym pomysłem, chociaż nie zawsze całkowicie praktycznym, są kleje w płynie. Łatwo je rozprowadzić i zazwyczaj są dostępne w przezroczystych tubkach, co pozwala ocenić, ile ich jeszcze zostało.

rodzaje klejów biurowych Niekiedy dostępne są ze specjalnymi pędzelkami lub rolami do nanoszenia. Używa się ich zwykle do klejenia specyficznych powierzchni. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są kleje w aerozolu. Najskuteczniejsze są do szybkiego pokrywania dużych powierzchni. Niestety, ich dostępność jest dość problematyczna. Czasami można się spotkać także z klejami w paskach, które są dość drogie, ale pozwalają na bardzo precyzyjne klejenie.